03 ETRUSKOWIE I STAROŻYTNY RZYM

 0    25 cartonașe    agrathe
descarcă mp3 printează joacă Testează-te
 
Întrebare język polski Răspuns język polski
ŚWIĄTYNIA ETRUSKA
Według Witruwiusza świątynia etruska zbudowana była w porządku toskańskim, miała wysoki cokół, schody i dwurzędowy portyk od strony wejściowej, jedno lub trzynawową cellę. Była kryta dwuspadowym dachem z okapem zdobionym antefiksem i otwartym tympanonem.
Świątynia etruska miała więc wyraźnie ukierunkowaną bryłę i zaakcentowaną elewację frontową, co odróżnia ją od świątyń greckich (mających cztery równorzędnie opracowane elewacje) i czyni wzorem dla późniejszych, ukierunkowanych świątyń rzymskich.
începe să înveți
ŚWIĄTYNIA ETRUSKA
Najstarsze świątynie (z jedną cellą i dwiema kolumnami) powstawały w VI w. pne. W końcu Vi w. pne powstał układ opisany przez Witruwiusza.
Odkryte szczątki fundamentów i wotywne modele świątyń wskazują na istnienie planów bardziej skomplikowanych (dipteros) i opracowanie rzeźbiarskie bliższe porządkom greckim.
începe să înveți
Rekonstrukcja świątyni Apulu (Apollo) datowanej na 530 pne, na podstawie wykopalisk w Portonaccio k/Veji
începe să înveți
SARCOFAGO DEGLI SPOSI
sarkofag małżonków z Cerveteri (Caere), wykonany z terakoty, oryginalnie polichromowany, późny VI w. pne
începe să înveți
ETRUSKIE GROBOWCE
începe să înveți
WILCZYCA KAPITOLIŃSKA
Brązowa rzeźba przedstawiająca wilczycę, przypisywana Etruskom i datowana na V w. pne. Technika odlewnicza wskazuje na jej powstanie we wczesnym średniowieczu (IX-XIII w.). Postaci legendarnych Romulusa i Remusa dodano w XV w.
începe să înveți
APOLLO Z VEII
Posąg Apollo (Apulu) zdobiący dach świątyni Apulu w Veii, 530 pne
începe să înveți
ARRINGATORE
Posąg znaleziony w Umbrii, wykonany w 80 pne i przedstawiający mówcę Aulusa Metellusa, wymieniany jest w katalogach sztuki etruskiej, ale pochodzi z epoki, gdy sztuka etruska była już tylko elementem dominującej sztuki rzymskiej.
începe să înveți
ETRUSKIE LUSTRA METALOWE
Brązowe lustra etruskie z IV-III w. pne z wyrytymi scenami mitologicznymi (wpływ kultury greckiej)
începe să înveți
CHIMERA Z AREZZO
Znaleziona w Arezzo (Toskania) rzeźba z brązu przedstawiająca chimerę - mitologicznego potwora ziejącego ogniem, 400 pne. Jeden z symboli sztuki etruskiej.
începe să înveți
BUCCHERO
Rodzaj czarnych (na wierzchu błyszczących), naczyń glinianych, produkowanych przez Etrusków od połowy VII do początku IV w. pne,
Nazwa powstała w czasach nowożytnych i odnosiła się do czarnych naczyń ceramicznych importowanych przez Portugalię z Południowej Ameryki. Znajdowane je ma obszarze obejmującym Kartaginę, Egipt, Cypr, Grecję, Sycylię, Sardynię i tzw. Wielką Grecję.
GROBOWE MALOWIDŁA ŚCIENNE
Większość zachowanych malowideł pochodzi z grobowców odkrytych w Takwinii, jednym z tzw. "dwunastu miast etruskich", czyli głównych centrów kultury etruskiej.
începe să înveți
GROBOWE MALOWIDŁA ŚCIENNE
Odkryto tam szereg nekropolii, w nich 6000 grobów, z których 200 ozdobiono malowidłami. Najsłynniejsze to Grobowiec Leopardów (Tomba dei Leopardi), Grobowiec Chłosty (Tomba della Fustigazione), Grobowiec Augurów, Grobowiec Triclinium (Tomba del Triclinio)
începe să înveți
"Grający na podwójnym flecie" z Grobowca Leopardów, 500 pne
începe să înveți
"Uczta" z Grobowca Leopardów, 500 pne
începe să înveți
"Taniec" Grobowiec Triclinium, 480 pne
începe să înveți
"Uczta" Tomb of Shields, Banditaccia, III w. pne
începe să înveți
Zapasy, Grobowiec Augurów,
începe să înveți
BUKRANION
motyw dekoracyjny zbudowany z naprzemiennie powtarzanych czaszek wołu, oraz girland, rozet, wstęg itp. elementów.
Stosowany od IV w. pne w architekturze hellenistycznej i rzymskiej. Jest prawdopodobnie przedstawieniem zwierzęcia ofiarnego. Jego odmianą jest aegikranion z czaszką kozła lub barana.
începe să înveți
PLANY BAZYLIK RZYMSKICH
Rzymska bazylika była budowlą publiczną służącą zgromadzeniom, posiedzeniom sądów i działalności handlowej. Już w starożytności bazyliki miały apsydy mieszczące posąg władcy i fotel najwyższego urzędnika, którym w Grecji był archon basileus (stąd nazwa).
Najstarszą udokumentowaną bazyliką była Basilica Porcia zbudowana na Forum Romanum w 185 BC. Plan świeckiej bazyliki stał się podstawą pierwszych świątyń chrześcijańskich wznoszonych na początku IV w.
începe să înveți
ŚWIĄTYNIA WESTY W TIVOLI
Świątynia na planie tolosu, wzniesiona w porządku korynckim na początku I w.BC. Włączona do parku zwanego Villa Gregoriana.
începe să înveți
PANTEON W RZYMIE
Jej kopuła o średnicy 44 m jest połową kuli opartej o podłogę budowli. Było to największe przekrycie kopułowe na świecie do początków XX wieku. Jedynym źródłem światła jest otwór w szczycie kopuły (oculus) o średnicy 9 m.
Świątynia na planie kolistym (rotunda) z ośmiokolumnowym portykiem (porządek koryncki), zbudowana w Rzymie przez cesarza Hadriana w 129 AD.
începe să înveți
Panteon, plan
începe să înveți
Panteon, przekrój
începe să înveți
COLOSSEUM
Amfiteatr ufundowany przez cesarza Wespazjana w 72 AD i ukończony przez Tytusa w 80 AD. Miał 80 wejść, widownię dla 50.000 widzów. Posiadał wyposażenie pozwalające na przedstawienia naumachii (bitew morskich).
Ocenia się, że w ciągu kilku wieków istnienia Colosseum na jego arenie zginęło ok. 300-500.000 osób. Pod areną znajdowały się pomieszczenia techniczne, więzienia, zwierzyniec.
DOM RZYMSKI
Przeciętny Rzymianin mieszkał w wielorodzinnym, wielopiętrowym budynku przypominającym współczesne kamienice, nazywanym insula.
Bogatsi obywatele zamieszkiwali domy atrialne nazywane domus, rozbudowywane od II w. pne o tzw. perystyl - drugi dziedziniec (zwykle był w nim urządzony ogród) otoczony portykiem i zespołem pomieszczeń prywatnych (atrium było dostępne dla gości).
începe să înveți
DOM RZYMSKI
Dom wiejski (o różnym stopniu zamożności) nazywał się villa. Przykłady domów zachowały się m.in. w Pompejach i Herculanum. Jednym z najsłynniejszych jest tzw. Dom Fauna w Pompejach, nazywany tak od figurki tańczącego fauna stojącej w basenie atrium.
începe să înveți
ŁUK TYTUSA
Łuk triumfalny stojący przy Via Sacra, zbudowany w 82 AD przez cesarza Domicjana ku czci zwycięstw cesarza Tytusa, przede wszystkim zdobycia Jerozolimy w 70 AD. W łuku po raz pierwszy zastosowano porządek kompozytowy, łaczący porządki joński z korynckim.

Trebuie să te autentifici pentru a posta un comentariu.