historia

 0    48 cartonașe    karkarhd
descarcă mp3 printează joacă Testează-te
 
Întrebare język polski Răspuns język polski
akcja, Wisła "
începe să înveți
akcja wysiedlenia Ukraińców z południowo-wschodniej Polski w 1947 roku. Celem było rozbicie zaplecza UPA. Przesiedlono ich na Ziemie Odzyskane.
PPR
începe să înveți
Polska Partia Robotnicza) – komunistyczna partia założona w 1942 roku. Przejęła władzę w Polsce po wojnie. W 1948 przekształciła się w PZPR.
TRJN
începe să înveți
(Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej) – rząd powołany w 1945 pod naciskiem ZSRR. Miał łączyć komunistów i opozycję. W rzeczywistości był zdominowany przez komunistów.
MBP
începe să înveți
Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego) – aparat represji PRL. Zajmowało się walką z opozycją i podziemiem. Znane z brutalnych metod.
Etapy odbudowy Polski po wojnie
începe să înveți
nacjonalizacja przemysłu, reforma rolna, odbudowa Warszawy. PRL dążyła do uprzemysłowienia. Realizowano plany trzyletnie i sześcioletnie
cechy gospodarki socjalistycznej
începe să înveți
centralne planowanie, brak konkurencji, niedobory towarów. Dominacja państwowych przedsiębiorstw. Słaba efektywność i zadłużenie.
przyczyny marca 1968
începe să înveți
zdjęcie "Dziadów" w teatrze i ograniczenie wolności słowa. Protesty studentów brutalnie stłumione. Kampania antysemicka i czystki.
Blok demokratyczny
începe să înveți
sojusz partii politycznych pod kontrolą PPR w wyborach 1947 roku. Miał stworzyć pozory demokracji. W rzeczywistości służył przejęciu pełni władzy przez komunistów
obława augustowska (1945)
începe să înveți
akcja NKWD i UB przeciwko polskiemu podziemiu na Suwalszczyźnie. Zatrzymano ok. 2000 osób, kilkuset zginęło. Uważana za największą zbrodnię komunistyczną po wojnie.
WiN
începe să înveți
(Wolność i Niezawisłość) – organizacja niepodległościowa kontynuująca tradycje AK. Powstała w 1945 roku. Jej członkowie byli inwigilowani i represjonowani.
reforma rolna
începe să înveți
przeprowadzona przez PKWN w 1944 r. Rozparcelowano wielką własność ziemską. Celem było zyskanie poparcia chłopów i osłabienie elit.
kolektywizacja
începe să înveți
przymusowe łączenie gospodarstw rolnych w spółdzielnie (PGR). Opór chłopów był powszechny. W Polsce nie wprowadzono jej na masową skalę jak w ZSRR.
PGR
începe să înveți
Państwowe Gospodarstwo Rolne) – państwowe gospodarstwa rolne tworzone przez komunistów. Często nieefektywne i źle zarządzane. Po 1989 roku wiele z nich upadło
Nacjonalizacja
începe să înveți
przejmowanie przez państwo przemysłu i banków. Przeprowadzona po wojnie w celu budowy gospodarki centralnie planowanej. Odbierano majątki prywatne bez odszkodowań
Bitwa o handel
începe să înveți
kampania państwa przeciw prywatnym przedsiębiorcom w handlu. Skutkowała likwidacją sklepów prywatnych. Celem było pełne podporządkowanie rynku.
UNRRA
începe să înveți
pomoc humanitarna z USA po wojnie. Dostarczała żywność, ubrania i leki. Miała wspomóc odbudowę Europy.
plan trzyletni
începe să înveți
1947–1949) – pierwszy plan odbudowy PRL po wojnie. Koncentrował się na przemyśle i rolnictwie. Osiągnięto poprawę warunków życia
plan sześcioletni
începe să înveți
1950–1955) – plan industrializacji i uprzemysłowienia PRL. Budowano wielkie zakłady (np. Nowa Huta). Skutkiem był niedobór towarów konsumpcyjnych.
szybki rozwój przemysłu ciężkiego. Realizowana przez plany gospodarcze. Często kosztem poziomu życia ludności.
începe să înveți
industrializacja
Październikowa odwilż
începe să înveți
okres liberalizacji po 1956 r. Władysław Gomułka doszedł do władzy i ograniczył represje. Mimo to system komunistyczny pozostał.
Bikiniarze
începe să înveți
młodzieżowy ruch kontestacji stylu życia w PRL. Ubierali się w kolorowe ubrania, słuchali jazzu. Symbol oporu wobec szarej rzeczywistości PRL
Mała stabilizacja
începe să înveți
okres rządów Gomułki po 1956 r. Charakteryzował się względnym spokojem i stagnacją. Z czasem społeczeństwo było coraz bardziej rozczarowane.
nonkonformiści
începe să înveți
osoby odrzucające narzucony styl życia PRL. Często związani z opozycją i kulturą alternatywną. Byli inwigilowani przez SB
partyzanci nowej fali
începe să înveți
środowisko niezależnych artystów i intelektualistów lat 70. Krytykowali PRL poprzez sztukę, literaturę, muzykę. Ich działalność była zwalczana przez cenzurę
propaganda sukcesu
începe să înveți
sposób komunikacji władz w latach 70. Pokazywała PRL jako kraj sukcesu i rozwoju. Przykrywała kryzys gospodarczy i społeczne niezadowolenie.
KOR
începe să înveți
Komitet Obrony Robotników) – pierwsza legalna opozycja PRL, powstała po protestach w 1976 r. Pomagała represjonowanym robotnikom. Działała jawnie i zyskała duże poparcie.
ROPCiO
începe să înveți
Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela) – niezależna organizacja opozycyjna. Domagała się przestrzegania praw człowieka. Prowadziła działalność informacyjną i edukacyjną
NSZZ "Solidarność"
începe să înveți
pierwszy niezależny związek zawodowy w PRL. Powstał w 1980 roku po strajkach w Stoczni Gdańskiej. Na jego czele stanął Lech Wałęsa.
21 postulatów solidarności
începe să înveți
postulaty strajkujących robotników w sierpniu 1980 r. Dotyczyły m.in. wolnych związków, wolności słowa i reform gospodarczych. Zostały częściowo zaakceptowane przez władzę
porozumienia sierpniowe
începe să înveți
1980) – umowy podpisane przez strajkujących z przedstawicielami władzy. Legalizowały Solidarność i przyznawały część postulatów. Były symbolem zwycięstwa opozycji.
pluralizm polityczny
începe să înveți
istnienie wielu partii politycznych. W PRL formalnie zakazany – dopiero w 1989 r. możliwe były pierwsze wolne wybory. Warunek demokracji.
karnawał solidarności
începe să înveți
okres względnej wolności między sierpniem 1980 a grudniem 1981. Powstało wiele niezależnych inicjatyw. Zakończony wprowadzeniem stanu wojennego
Solidarność Walcząca
începe să înveți
radykalna organizacja opozycyjna założona przez Kornela Morawieckiego. Działała w podziemiu po 1981 r. Domagała się całkowitego obalenia komunizmu.
Stanisław Mikołajczyk
începe să înveți
premier rządu na emigracji i przywódca PSL po wojnie. Wszedł do Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej, próbując demokratyzować kraj. Uciekł z Polski w 1947 roku, zagrożony represjami
Stanisław Radkiewicz
începe să înveți
minister bezpieczeństwa publicznego PRL. Odpowiedzialny za represje wobec opozycji i żołnierzy podziemia. Jeden z głównych twórców aparatu terroru.
Hilary Minc
începe să înveți
minister gospodarki PRL, autor planu sześcioletniego. Zwolennik industrializacji i modelu radzieckiego. Odpowiedzialny za centralne planowanie.
Jakub Berman
începe să înveți
członek Biura Politycznego PZPR. Kierował propagandą i bezpieczeństwem państwowym. Jeden z architektów systemu stalinowskiego w Polsce.
Kazimierz Mijal
începe să înveți
działacz komunistyczny, założyciel opozycyjnej Komunistycznej Partii Polski na emigracji. Krytykował PZPR za „zdradę komunizmu”. Działał z zagranicy, głównie z Albanii
Adam Michnik
începe să înveți
historyk, publicysta, działacz opozycji. Członek KOR, więziony w PRL. Po 1989 roku redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.
Karol Modzelewski
începe să înveți
historyk i opozycjonista PRL. Współtwórca listu otwartego do partii. Internowany w stanie wojennym
Jerzy Popiełuszko
începe să înveți
ksiądz związany z „Solidarnością”, znany z patriotycznych kazań. Uprowadzony i zamordowany przez SB w 1984 roku. Symbol oporu wobec komunizmu
Andrzej Gwiazda
începe să înveți
inżynier, współorganizator strajków w Gdańsku w 1980 r. Jeden z liderów „Solidarności”. Internowany w stanie wojennym
Anna Walentynowicz
începe să înveți
działaczka Wolnych Związków Zawodowych, zwolniona ze stoczni – co zapoczątkowało strajk sierpniowy. Symbol oporu robotników. Zginęła w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.
Kornel Morawiecki
începe să înveți
założyciel „Solidarności Walczącej”, radykalnego odłamu opozycji. Działał w podziemiu po stanie wojennym. Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego
Stan wojenny
începe să înveți
został wprowadzony w 1981 roku przez generała Wojciecha Jaruzelskiego w celu zdławienia opozycji, głównie Solidarności. Wiązał się z ograniczeniem praw obywatelskich, cenzurą, godziną milicyjną oraz internowaniem tysięcy działaczy. zakończony w 1983 roku.
Stefan Wyszyński
începe să înveți
był ważnym autorytetem moralnym w czasach komunizmu. Bronił praw Kościoła katolickiego i narodu polskiego przed komunistycznymi represjami. Nazywany „Prymasem Tysiąclecia”, odegrał kluczową rolę w zachowaniu tożsamości religijnej i narodowej Polaków.
Jacek Kuroń
începe să înveți
był jednym z głównych działaczy opozycji demokratycznej w PRL i współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników (KOR). Wspierał robotników, działał na rzecz praw człowieka i był wielokrotnie więziony przez władze komunistyczne.
Jan Paweł II
începe să înveți
Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła, został papieżem w 1978 roku jako pierwszy Polak w historii. Jego pielgrzymki do Polski w latach 1979, 1983 i 1987 wzmocniły opór wobec komunizmu i dały nadzieję milionom Polaków.

Trebuie să te autentifici pentru a posta un comentariu.