Historia - Starożytny Rzym

 0    134 cartonașe    milanwagner
descarcă mp3 printează joacă Testează-te
 
Întrebare język polski Răspuns język polski
Początki Rzymu - data powstania, legenda o powstaniu, kto rządził w początkach i sąsiedzi
începe să înveți
Rzym powstał w 753 r. p.n.e. Legenda wywodziła początki miasta od braci Romulusa i Remusa wykarmionych przez wilczycę. Początkowo miastem rządzili królowie. Pod koniec 7 w. p.n.e. podporządkowali go sobie Etruskowie. Od płd. oddziaływała kultura Grecka.
Etruskowie - gdzie mieszkali, ich państwo, ich kultura, czasy świetności.
începe să înveți
Mieszkali na terenach położonych na płn. od Lacjum. Nie mieli jednego państwa, lecz luźny związek 12 miast-państw. Ich kultura i system były dość oryginalne, choć z wpływami fenickimi i greckimi.
Etruskowie - czasy świetności, rywalizacja z Rzymem.
începe să înveți
Okres potęgi przeżywali w 6 w., a kultura rozwijała się do 3 w. p.n.e. Wywarli wielki wpływ na kulturę Rzymu, z czasem jednqk im ulegli zatracając przy tym odrębność i język.
Etruskowie - co Rzymianie od nich przejęli?
începe să înveți
Rzymianie nauczyli się od nich wiele w dziedzinie organizacji społeczno-politycznej, inżynierii, architektury i religii. Inspirowali się także ich sztuką. Ponadto przejęli od nich pismo.
Sztuka etruska (zdjęcie)
începe să înveți
.
Etruskie malowidła ścienne (zdjęcie)
începe să înveți
.
Wygnanie etruskiej władzy królewskiej - rok
începe să înveți
509 r. p.n.e.
Res publica - tłumaczenie i definicja
începe să înveți
łac. rzecz wspólna, publiczna - forma ustroju w Starożytnym Rzymie. Od tego pojęcia pochodzi używane w polsce pojęcie Rzeczpospolita.
Patrycjusze - definicja
începe să înveți
Rzymscy arystokraci, osoby, które miały szlachetnych przodków (łac. patres - ojcowie), możne rody właścicieli ziemskich. Posiadali prawo pełnienia urzędów i dominowali w systemie politycznym republiki.
Plebejusze - definicja
începe să înveți
Osoby o różnym stanie zamożności, które łączyło jednak to, że nie mogły wykazać się odpowiednim urodzeniem. Prawo pełnienia urzędów uzyskali dopiero w 4 w. p.n.e. - możliwość pełnienia urzędu konsula.
patrycjusze vs plebejusze - napięcia
începe să înveți
Po obaleniu króla ustrój Rzymu przyjął charakter oligarchiczny - władza znajdowała się głównie w rękach patrycjuszy, jednak po buncie plebecjusze również dostali pewne uprawnienia. Kompromis jednak był chwiejny a napięcie się utrzymywało.
komicjum (zgromadzenie ludowe) w Rzymie - uprawnienia
începe să înveți
Nie mogło samodzielnie proponować praw, a jedynie głosować i powoływać urzędników.
Centurie - podstawa podziału,
începe să înveți
Obywatele byli podzieleni na centurie na podstawie stopnia zamożności powiązanego z zakresem obowiązków wojskowych.
Komicje centurialne - działanie, uprawnienia
începe să înveți
Każda centuria miała jeden głos a ponieważ najmożniejsi byli podzieleni na więcej centurii niż mniej zamożni, elita miała przewagę. Komicja wybierały dwóch konsulów oraz pretorów i cenzorów. Decydowały też o wojnie i zawarciu pokoju.
Cenzor - za co odpowiadał?
începe să înveți
Cenzor w Rzymie przeprowadzał spis ludności, nadzorował majątek obywateli, klasyfikował ich do klas społecznych i kontrolował moralność. Był wybierany na 5-letnią kadencję. Urząd istniał od V wieku p.n.e.
Pretor - za co odpowiadał?
începe să înveți
Pretor w Rzymie był urzędnikiem odpowiedzialnym za wymiar sprawiedliwości, prowadzenie procesów sądowych i zarządzanie sprawami prawnymi. Pełnił również funkcję dowódcy wojskowego i zastępcy konsula.
Komicja trybusowe - kto do nich należał, kompetencje
începe să înveți
Należeli do nich obywatele jednak w ich przypadku różnice majątkowe nie decydowały o wadze głosu, więc warstwy uboższe mogły odgrywać główną rolę. Komicja wybierały niższych urzędników jak kwestorów i edylów. To one głosowały nad reformami ustrojowymi.
Fasces - czym były?
începe să înveți
Były oznaką władzy, związana z pełnieniem wysokich urzędów. Nosili je towarzyszący urzędnikowi liktorzy, których liczba zależała od rangi urzędnika.
Kwestorzy - czym się zajmowali?
începe să înveți
Nadzorowali finanse publiczne.
Edylowie - czym się zajmowali?
începe să înveți
Nadzorowali porządek i bezpieczeństwo w Rzymie, zaopatrywali miasto w żywność oraz urządzali igrzyska.
Konsul - zakres władzy
începe să înveți
Konsul w Rzymie był najwyższym urzędnikiem wykonawczym, wybieranym na roczną kadencję. Pełnił funkcje dowódcy wojskowego, przewodniczył senatowi i zgromadzeniom ludowym oraz reprezentował państwo na zewnątrz.
Zgromadzenie ludowe - kto brał udział, kompetencje
începe să înveți
Brali w nim udział tylko plebejusze, początkowo tylko ich dotyczyły uchwały - dopiero potem (4-3 w. p.n.e.) zaczęły dotyczyć całego państwa.
Trybun ludowy - kto wybierał, rola
începe să înveți
Wybierany przez zgromadzenie ludowe. Miał ochraniać prawa plebejuszy.
Senat - z jaką warstwą społeczną połączony, autorytet
începe să înveți
Połączony z patrycjatem. Początkowo organ doradczy, przekształcił się w organ decyzyjny o wielkim autorytecie i stał się wręcz symbolem Republiki.
Dyktator w Rzymie - kiedy powoływany, uprawnienia
începe să înveți
Powoływany w sytuacji zagrożenia państwa. Miał niemal nieograniczoną władzę a od jego decyzji nie było odwołania.
Podbój Italii przez Rzym - okres
începe să înveți
Między początkiem V w. p.n. e a 264 r. p.n.e. Rzym podbił Italię (z wyjatkiem Niziny Padańskiej)
Związek Latyński - skład, sojusz
începe să înveți
Składał się z miast założonych przez Latynów. Na przełomie 6 i 5 w. p.n.e. walczyli z Rzymem, ostatecznie weszli z nim w przymierze by bronić się przed atakującymi sąsiadami.
Najazd Galijskich najeźdźców na Rzym p.n.e. - data, co się stało?
începe să înveți
W 390 r. p.n.e. jedno z plemion celtyckich wywodzący się z Galii (dzisiejsza Francja) zajęło i splądrowało miasto. Opuscili je dopiero po otrzymaniu okupu.
Podbój ostatniego z etruskich państw przez Rzym - rok
începe să înveți
264 r. p.n.e.
Rzym vs Kartagina - ile wojen, ich przyczyny, kiedy, skutki
începe să înveți
Trzy wojny punickie między Rzymem a Kartaginą - dwie pierwsze z powodu ambicji Kartaginy, trzecia z chęci Rzymu do ostatecznego zniszczenia Kartaginy. Odbyły się między 264 a 146 r. p.n.e. Ostatnia skończyła się zniszczeniem Kartaginy.
I wojna punicka - kiedy, powody, przebieg i skutki
începe să înveți
(264-241 p.n.e.) Rzymianie zajęli niemal całą Sycylię, a tuż po zakończeniu wojny także Korsykę i Sardynię. Kartagina została zmuszona do zapłaty dużego okupu, a Rzymianie rozbudowali dotąd nieliczną flotę.
II wojna punicka - kiedy, powody, przebieg i skutki
începe să înveți
II wojna punicka (218–201 p.n.e.) wybuchła z powodu ambicji Hannibala, który najechał zagroził istnieniu państwa rzym., które potem pokonało Kartaginę w bitwie pod Zamą (100 km od stolicy). Skutkiem była utrata terytoriów i kontrybucji przez Kartaginę.
III wojna punicka - kiedy, powody, przebieg i skutki
începe să înveți
(149-146 p.n.e.) Rzymianie zupełnie zlikwidowali państwo kartagińskie i przyłączyli je do Rzymu, a Kartagina została zburzona.
Jak Rzymianie zarządzali podbitymi terenami poza Italią
începe să înveți
Eksploatowali je gospodarczo i brali jeńców i daniny.
rewolta sprzymierzeńców w I w. p.n.e. - przyczyny i skutki
începe să înveți
Sprzymierzeńcy czyli wolni mieszkańcy Italii domagali się obywatelstwa. Otrzymali je.
Charakter armii rzymskiej a kartagińskiej i obowiązki wojskowe rzymskich obywateli
începe să înveți
Armia rzymska miała charakter obywatelski, z kolei armia Kartaginy miała charakter najemny. Każdy rzymski obywatel między 17. a 46. rokiem życia, o ile posiadła odpowiedni majątek, miał obowiązek stawić się na wyprawę wojenną na wezwanie konsula.
Role w rzymskiej armii a zamożność
începe să înveți
Pełniący służbę sami ponosili koszty uzbrojenia i wyposażenia. Najbogatsi służyli jako jeźdźcy, średniozamożni w piechocie ciężkozbrojnej, gorzej sytuowani finansowo w lekkozbrojnej, a najbiedniejsi byli zwolnieni od służby.
Kogo to uzbrojenie? (zdjęcie)
începe să înveți
Legionisty (rzymskiego)
grupy wykształcone w Rzymie na przełomie 3 i 2 w. p.n. e (2)
începe să înveți
nobilowie i ekwici
Nobilowie - kim byli?
începe să înveți
Nowa elita społeczna wyłoniona spośród najbardziej bogatych i wpływowych rodów zarówno patrucjuszowskich, jak i plebejskich. Zaprwniali sobie dominację w życiu politycznym nie dopuszczając do senatu osób spoza grupy. Czerpali zyski z rozwoju imperium.
Ekwici - kim byli?
începe să înveți
Ekwici w Rzymie byli zamożną warstwą społeczną, początkowo pełniącą funkcje wojskowe jako kawaleria. Później zajmowali się handlem, finansami i administracją, odgrywając ważną rolę w życiu gospodarczym.
latyfundium - definicja
începe să înveți
Latyfundium to wielkie majątki ziemskie w starożytnym Rzymie, należące do bogatych właścicieli. Opierały się na pracy niewolników i służyły głównie produkcji rolnej, często na eksport.
Proletariusz (Rzym) - definicja
începe să înveți
Proletariusz w Rzymie to ubogi obywatel nieposiadający ziemi, utrzymujący się z pracy dorywczej lub pomocy państwa. Jego jedynym "majątkiem" było potomstwo (proles).
Niewolnicy w Rzymie - skąd się brali, co robili?
începe să înveți
Często byli to jeńcy pochodzący ze zwycięskich wojen Rzymu Na nich opierało się funkcjonowanie latyfundiów, poza tym pracowali w rzemiośle, kopalniach czy kamieniołomach. Pełnili też role służby domowej, nauczycieli czy lekarzy. Niektórzy też gladiatorami
Prawa niewolnika w Rzymie
începe să înveți
W świetle prawa był traktowany jak przedmiot i całkowicie zależał od woli właściciela, który mógł go nawet zabić. Niewolnik mógł jednak uzyskać prawo do posiadania własności, a nawet wolność.
Kryzys republiki rzymskiej - przyczyny
începe să înveți
nierówności, załamanie się średniej własności ziemskiej będącej podstawą rekrutacji do armii, konflikty społeczne, korupcja, instytucje republikańskie niezdolne do kierowania imperium, wybitne jednostki nie liczące się z regułami ustroju republikańskiego
Reformy mające zapobiec załamaniu się średniej i drobnej własności rolnej w II w. p.n.e. - kto, o co chodziło, skutki
începe să înveți
Projekty reform przedstawili bracia Grakchusowie. Uchwaliło je zgromadzenie ludowe. Sprzeciwiali się im senatorowie ponieważ zagrażało ono interesom wielkich właścicieli ziemskich. Ostatecznie działania braci nie dały efektów a oni sami ponieśli śmierć.
popularzy i optymaci w 2 w. p.n. e w Rzymie - kogo popierali
începe să înveți
Popularzy byli zwolennikami nadrzędnej woli ludu zebranego na zgromadzeniu ludowym, z kolei optymaci popierali senat i dominującą pozycję elit.
Przekształcenie armii rzymskiej z obywatelskiej w zawodową - kto, kiedy, przebieg
începe să înveți
Pod koniec 2 w. p.n.e. Gajusz Mariusz przeprowadził reorganizację armii. Ponadto przeprowadził pobór wśród proletariuszy. Odstąpiono od zasady że legionista sam ponosi koszty uzbrojenia. Zaciągnięci proletariusze byli uzbrajani a co więcej dostawali żołd.
Okres wojen domowych w Rzymie - kiedy, o co chodziło?
începe să înveți
1 w. p.n.e. był w państwie rzymskim epoką wojen domowych, w trakcie których politycy za pomocą swoich legionów próbowali przechwycić władzę w państwie.
Dlaczego żołnierze dali się wykorzystywać do politycznych rozgrywek w okresie wojen domowych?
începe să înveți
Coraz bardziej czuli się związani z wodzami niż z ogólną ideą obywatelską, dzięki łupom czy ziemii które mógł im zapewnić dowódca (a by dostać ziemię musieliby służyć 16 lat w normalnym wojsku).
Pierwszy wódz który opanował Rzym w okresie wojen domowych - kto, kiedy, co zrobił?
începe să înveți
W 82 r. p.n. e Sulla objął władzę dyktatora, wbrew prawu na czas nieokreślony. Wprowadził w państwie zmiany ustrojowe na korzyść senatu. Rządził 3 lata.
powstanie Spartakusa - kiedy, o co chodziło, rezultat
începe să înveți
W latach 73-71 p.n.e. gladiatorzy pod wodzą Spartakusa zapoczątkowali powstanie, później przyłączyli się do nich niewolnicy, a nawet wolni obywatele z niższych warstw. Odnieśli wiele sukcesów, ostatecznie jednak pokonały ich legiony Marka Krassusa.
1. triumwirat - kiedy, skład, o co chodziło?
începe să înveți
W 60 r. p.n.e. Marek Krassus, Gnejusz Pompejusz i Gajusz Juliusz Cezar zawarli porozumienie mające pozwolić im na decydowanie o najważniejszych sprawach państwa. Był to 1. triumwirat, miał on charakter nieformalny i tajny.
Kampania Juliusza Cezara w Galii - kiedy, wynik
începe să înveți
Prowadzona w latach 58-51 p.n.e. Juliusz Cezar podbił Galię, poszerzając ogromnie posiadłości rzymskie na zachodzie.
śmierć Krassusa - kiedy, gdzie, czemu
începe să înveți
Zginął w 53 r. p.n.e. na Bliskim Wschodzie w trakcie walk z Królestwem Partów.
Pompejusz - umocnienie władzy
începe să înveți
W trakcie gdy Juliusz Cezar prowadził kampanię w Galii, a Krassus na Bliskim Wschodzie, Pompejusz uzyskał niemal zupełną władze w państwie, a Cezara zaczął traktować jako zagrożenie dla swej pozycji.
Królestwo Partów - gdzie leżało, rola, kiedy
începe să înveți
Państwo utworzone na miejsce upadłego hellenistycznego mocarstwa Seleucydów - objęło obszar od pogranicza Syrii po Indus. Przez kilka stuleci stanowiło mocarstwo równorzędne Rzymowi. Od 1 w. p.n.e. do 3 w. n.e. rywalizowali z Rzymem na Bliskim Wschodzie.
Wojna domowa między Pompejuszem a Cezarem - kiedy, rezultat
începe să înveți
W 49 r. p.n.e. Cezar na czele swych legionów wkracza do Italii i opanowuje ją, a następnie stopniowo zdobywa władze w całym państwie.
Faktyczny koniec republiki rzymskiej nastąpił wraz z...
începe să înveți
Obwołaniem Juliusza Cezara dożywotnim dyktatorem w 49 r. p.n.e. (Oficjalnie ustrój się nie zmienił)
Powód zamordowania Cezara i kiedy to się stało
începe să înveți
Uzurpowanie sobie przez Cezara ogromnej władzy wbrew tradycji republikańskiej a także jego polityka skierowana przeciwko rodom senatorskim doprowadziła do spisku i morderstwa w 44 w. p.n.e.
II triumwirat - kto, kiedy, czemu
începe să înveți
Zawiązany przez zwolenników zabitego Cezara. W odróżnieniu od pierwszego zatwierdzony prawnie. Tworzyli go Marek Antoniusz, Marek Lepidus i Oktawian (późniejszy cesarz Augustus)
II triumwirat vs stronnictwo zabójców Cezara
începe să înveți
II triumwirat rozpoczął wojnę z zabójcami Cezara (m.in. Brutus i Kasjusz). W 42 r. p.n.e. siły triumwiratu wygrały w bitwie pod Filippi w Macedonii. Skutkiem tego było umocnienie władzy Antoniusza i Oktawiana, a także otworzenie drogi do cesarstwa.
konflikt triumwirów - wojna
începe să înveți
Oktawian rozpoczął wojnę z Markiem Antoniuszem i hellenistycznym Egiptem Kleopatry VII. Przełomowa bywa zwycięska dla Oktawiana morska bitwa u wybrzeży greckich pod Akcjum w 31 r. p.n.e. W 30 r. p.n.e. Marek Antoniusz i Kleopatra popełnili samobójstwo.
Początek epoki Cesarstwa Rzymskiego - data i wydarzenie
începe să înveți
w 27 r. p.n.e. Oktawian (późniejszy Augustus) zostaje ogłoszony Cesarzem Rzymu, choć formalnie zachował instytucje republikańskie.
koniec epoki hellenistycznej w dziejach - data i wydarzenie
începe să înveți
W 30 r. p.n.e. Egipt stał się częścią imperium rzymskiego jako część osobistej domeny cesarskiej. Był to koniec niezależności Egiptu Ptolemeuszy - ostatniego państwa hellenistycznego, a zarazem koniec epoki hellenistycznej.
Pryncypat - okres
începe să înveți
27 r. p.n.e. - schyłek 3. w. n.e.
Oktawian August - tytuły (4)
începe să înveți
August (wywyższony przez bogów), imperator (w czasach republiki przyznawany przez żołnierzy zwycięskim wodzom), cesarz (pochodzi od nazwiska jego przybranego ojca - Cezara), princeps senatus (pierwszy w senacie). Nie sięgnął po urząd dyktatora.
Oktawian August - dokonania (3)
începe să înveți
Zapewnienie państwu rzymskiemu pokoju wewnętrznego po okresie wojen domowych, rozwój gospodarczy i wybitne osiągnięcia w kulturze za jego panowania, poprawienie sytuacji prowincji ukracając nadużycia urzędników.
opanowanie terenów Germanii za Oktawiana Augusta i wycofanie
începe să înveți
Za jego panowania Rzym opanował na kilka lat tereny Germanii na wschód od Renu, po Łabę. W 9 r. n.e. w Lesie Teutoburskim Rzymianie ponieśli klęskę i musieli wycofać się z tych terenów.
Skąd wywodzili się Germanie?
începe să înveți
Z północnej Europy - ich kolebką były tereny Danii oraz płd. Norwegii i Szwecji, potem rozprzestrzenili się w kierunku Europy Środkowej.
Władza w okresie pryncypatu
începe să înveți
Zachowano fikcję istnienia republiki i formalnie najwyższą władzę senatu, lecz w rzeczywistości rządzili cesarze.
Cesarze rzymscy dynastii julijsko-klaudyjskiej i daty panowania (5)
începe să înveți
Oktawian (27 p.n.e. - 14 n.e.), Tyberiusz (14-37 n.e.), Kaligula (37-41 n.e.), Klaudiusz (41-54 n.e.), Neron (54-68 n.e.).
Cele polityki zagranicznej w epoce pryncypatu (2)
începe să înveți
Zabezpieczenie dotychczasowych zdobyczy, obrona przed sąsiednimi ludami.
Judea na przełomie er
începe să înveți
Formalnie niepodległa, ale faktycznie podporządkowana. W 6 r. n.e. wcielona do imperium. W 66 r. n.e. wybuchło powstanie, skończone w 70 r. n.e. zdobyciem Jerozolimy i zburzeniem Drugiej Świątyni jerozolimskiej.
Żydowska diaspora - definicja
începe să înveți
określenie emigracji Żydów z Judei/Palestyny i trwającego po czasy współczesne rozprzestrzeniania się skupisk ludności Żydowskiej w świecie. Za jej początek uznaje się Upadek Drugiej Świątyni jerozolimskiej w 70 r. n.e.
Romanizacja ludności prowincji + język
începe să înveți
Przyjmowanie wzorców cywilizacyjnych z Rzymu, konieczność znajomości łaciny dla elit całego cesarstwa. Funkcjonowała raczej na zachodzie, bo na wschodzie dominowała nadal kultura grecka której ulegali sami Rzymianie.
Nadanie wszystkim wolnym obywatelom cesarstwa rzymskiego obywatelstwa - rok
începe să înveți
212 n.e.
Vindobona - czym była i czym jest dziś
începe să înveți
Była obozem armii rzymskiej, dzisiejszy Wiedeń.
Najazdy na imperium Rzymskie w 3. w. n. e (2)
începe să înveți
Najazdy Germanów objęły Galię i Dację, a tę drugą Rzymianie ostatecznie opuścili. Na Bliskim Wschodzie od lat 40. Rzymianie prowadzili zmagania z odrodzoną Persją która zastąpiła Królestwo Partów. Często przegrywali.
Barbaricum - definicja
începe să înveți
Rzymskie określenie na tereny poza granicami imperium, zwłaszcza obszar Europy na wschód i północ od Renu i Dunaju.
Okres wojen domowych w Cesarstwie Rzymskim - kiedy, czemu
începe să înveți
Lata 235-284 n.e. były okresem wojen domowych spowodowanych władzą o tytuł cesarza. Niejednokrotnie cesarzem było kilka osób które opanowały różne regiony imperium, co oznaczało faktyczne rozbicie.
Problemy Rzymu w 3. w. n.e. (2=2)
începe să înveți
Koszty utrzymania legionów, epidemie = problemy gospodarcze i demograficzne
Opanowanie kryzysu Imperium Rzymskiego u schyłku 3. w. n.e. - za jakiego cesarza?
începe să înveți
Dioklecjana (cesarz od 284 r. n.e.)
Dominat - który władca wprowadził i na czym polegał
începe să înveți
Wprowadzony przez Dioklecjana. Zatrzymano podtrzymywania fikcji istnienia republiki. Władza cesarza stała się oficjalnie nieograniczona. Rządził on poprzez urzędników swojego dworu.
Tetrarchia - kto wymyślił, na czym polegała
începe să înveți
Wymyślił Dioklecjan. Polegała na współrządząch czterech cesarzy, z których dwóch (z tytułami augusta) stało wyżej w hierarchii, a dwóch kolejnych (z tytułami cezara) miało ich wspomagać. Po 20 latach augustowie mieli ustąpić i przekazać pozycję cesarzom.
Funkcje tetrarchii
începe să înveți
Miała pozwolić podzielić obowiązki zarządzania ogromnym imperium i obrony jego długich granic bez konieczności podziału państwa. Wprawdzie wydzielono cztery prefektury przydzielone poszczególnym tetrarchom, mieli jednak oni tworzyć jeden system władzy.
W którym wieku chrześcijaństwo przekształciło się z religii prześladowanej na dominującą w Cesarstwie Rzymskim?
începe să înveți
4. w. n.e.
Konstantyn I Wielki - co zrobił i kiedy
începe să înveți
W 330 r. n.e. założył Konstantynopol. Wkrótce stał się on drugą stolicą Imperium, a rola wschodniej części Imperium zaczęła stopniowo rosnąć.
Podział Imperium Rzymskiego na dwie części - rok i powód
începe să înveți
w 395 r. n.e., po śmierci cesarza Teodozjusza I Wielkiego, cesarstwo, zgodnie jego wolą, zostało podzielone między jego dwóch synów i nigdy potem nie powróciło do jedności.
Na czym polegał kolonat?
începe să înveți
Zapoczątkowany w I w. n.e. z powodu m.in. niedoboru niewolników. Polegał na tym, że drobni rolnicy brali w dzierżawę działki ziemi należące do wielkich właścicieli ziemskich posiadających latyfundia. W zamian za to ponosili opłaty i świadczyli usługi.
Plemiona germańskie a Cesarstwo Rzymskie
începe să înveți
Niektóre z plemion tworzyły na terenie Barbaricum własne organizmy państwowe Czasem ich grupy osiedlały się w imperium, stając się rolnikami i bazą rekrutacyjną dla armii rzymskiej. Jako sprzymierzeńcy bronili wtedy granic przed kolejnymi Germanami.
wielka wędrówka ludów w 4. w. n.e. - co zapoczątkowało
începe să înveți
Przybycie z Azji na obszar Barbaricum wojowniczych Hunów.
Wizygoci a Rzym
începe să înveți
Zagrożeni przez Hunów, uzyskali od cesarza rzymskiego zgodę na osiedlenie się w Tracji w zamian za pełnienie służby wojskowej. Szybko doszło jednak do konfliktu, a w 378 r. rozbili rzymskie wojska w bitwie pod Adrianopolem. (200 km od Konstantynopola).
Wędrówka Wizygotów na przełomie 4. i 5. wieku.
începe să înveți
Wizygoci znów zbuntowali się w okresie śmierci cesarza Teodozjusza i podziału imperium. Podjęli wędrówkę przez Grecję i Dalmację ku Italii. W 410 r. miasto Rzym, zajęte przez króla Wizygotów, zostało złupione. Dalej wędrowali w kierunku Hiszpanii.
Barbarzyńcy a Cesarstwo Zachodniorzymskie w 5. w. n.e.
începe să înveți
Kolejne plemiona barbarzyńskie przekraczały granice, tworzyły własne państwa które teoretycznie były w sojuszu z Rzymem, a w praktyce prowadziły własną politykę.
Plemiona germańskie w 5. w. n.e.
începe să înveți
Anglowie, Sasowie, Jutowie, Frankowie, Burgundowie, Wizygoci, Swebowie, Wandalowie.
Bitwa na Polach Katalunijskich - kiedy, powód
începe să înveți
Odbyła się w 451 r. Odbyła się między Hunami + plemionami germańskimi z Barbaricum, które najechały Cesarstwo Wschodniorzymskie i Zachodniorzymskie. Walczyli z nimi Rzymianie i część Germanów zamieszkujących obszar cesarstwa. Hunowie przegrali.
Najazd Wandalów w 5. w. n.e. - rok, powód, skutki
începe să înveți
W 455 r. Wandalowie podjęli wyprawę łupieżczą na Italię i zdobyli oraz ograbili Rzym, wywożąc łupy i jeńców. Zrujnowało to ekonomicznie Italię i pozbawiło ją środków do utrzymania armii.
Umowna data upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego i przebieg
începe să înveți
Cesarze zachodniorzymscy władali jedynie Italią i Dalmacją, a w 476 r. Odoaker - germański wódz w służbie rzymskiej - obalił Romulusa Augustulusa i przejął władzę nad Italią. Dalmacją władał Juliusz Nepos, umarł w 480 r. po czym nie obrano nowego cesarza.
Data przyjmowana za koniec starożytności
începe să înveți
476 r. n.e. - umowna data upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego.
Kultura rzymska a grecka
începe să înveți
Rzymianie inspirowali się kulturą grecką (mówi się wręcz o kulturze grecko-rzymskiej)
Rzymska maszyna do zbioru zboża (zdjęcie)
începe să înveți
.
Co to za budowla + 2 charakterystyczne elementy
începe să înveți
Panteon w Rzymie z 2. w. n.e., np.: szereg kolumn i tympanon (zarówno dla architektury greckiej i rzymskiej) i kopuła (dla rzymskiej)
Łuk triumfalny Septymiusza Sewera w Rzymie (zdjęcie)
începe să înveți
.
Triumf - definicja
începe să înveți
Ceremonia stanowiąca najwyższą formę uznania dla zwycięskiego wodza.
Kolumna Trajana - cecha charakterystyczna
începe să înveți
Relief przedstawiający kampanie wojenne cesarza Trajana
Prawo rzymskie - w którym wieku spisane
începe să înveți
V w. p.n.e.
rzymska rzeźba i malarstwo - inspiracja i realizm
începe să înveți
Rzymianie mocno naśladowali wzory greckie i chętnie kopiowali greckie dzieła. Osiągnęli też pełny realizm przedstawień.
Filozofia w Rzymie
începe să înveți
Rzymianie cenili szkoły okresu hellenistycznego - epikurejską i stoicką, a także poglądy Platona Stoikami byli m.in. Seneka i Marek Aureliusz.
Trzej najwybitniejsi twórcy literatury łacińskiej
începe să înveți
Horacy, Wergiuliusz (autor Eneidy - epopei opowiadającej o wędrówce mitycznego przodka Rzymian, Eneasza, z Troi do Lacjum.), Owidiusz
Rzymska historiografia była...
începe să înveți
tendencyjna i przedstawiała opisywane wydarzenia w sposób zależny od poglądów politycznych autora i jego protektora. Historycy niejednokrotnie sięgali do zdarzeń legendarnych.
Religia rzymska - rodzaj, najważniejsi bogowie, gdzie oddawano im cześć
începe să înveți
Była politeistyczna - najważniejsi bogowie byli utożsamiani z tymi greckimi. Oficjalnie najważniejsi byli: Jupiter-Jowiez (odpowiednik Zeusa), Junona (odpowiednik Hery), Minerwa (utożsamiana z Ateną). Cześć oddawano im na Kapitolu.
Ważni bogowie rzymscy poza trzema najważniejszymi (6)
începe să înveți
Mars (gr. Ares) - bóg wojny oraz wiosny, Wenus (gr. Afrodyta) - bogini miłości, Westa (gr. Hestia) - opiekunka ogniska domowego, Neptun (gr. Posejdon). Bardzo popularni stali się grecki bóg Apollo i heros Herakles (w rzymie Herkules).
Przyjmowanie przez Rzymian wierzeń ludów podbitych
începe să înveți
Rzymianie przyjmowali wierzenia ludów podbitych lub sąsiadujących, zwłaszcza te religie, które proponowały idee jakich brakowało w rzymskiej religii np. osiągnięcie życia wiecznego.
Kulty wschodnie w Rzymie - kiedy się rozwijały, jakich bogów dotyczyły
începe să înveți
Rozwijały się już w ostatnim okresie istnienia republiki, a ich popularność szybko wzrastała w czasach cesarstwa. Dotyczyło to egipskiej Izydy, małoazjatyckiej Kabele i persko-indyjskiego Mitry.
mitraizm
începe să înveți
Kult persko-indyjskiego boga Mitry. W 3. w. n.e. stał się jako słońce niezwyciężone jednym z oficjalnych bogów państwa rzymskiego.
Chrześcijaństwo - kiedy powstało, Rzym
începe să înveți
Powstało w I n.e. Choć u schyłku cesarstwa zachodniorzymskiego stało się religią dominującą i oficjalnie panującą w państwie, to jego droga do rozpowszechnienia się była długa.
Kiedy urodził się Jezus i kto obliczył początek nowej ery
începe să înveți
Jezus urodził się między 8 a 6 r. p.n. e w Judei. Chrześcijanie z czasem przyjęli to za początek n.e. Oparto się na obliczeniach Dionizosa Małego, żyjącego 500 lat później. Ten jednak źle obliczył datę, stąd rozbieżność między urodzeniem a początkiem n.e.
Dlaczego i kiedy Jezusa skazano na śmierć?
începe să înveți
Między 30 a 33 r. n.e. Jezus który głosząc swoje idee społeczne wzbudził niepokój Rzymian że może to podsycać antyrzymskie nastroje społeczne. O skazaniu go na śmierć zadecydował prefekt Judei - Poncjusz Piłat.
Oderwanie chrześcijaństwa od judaizmu
începe să înveți
Wyznawcy Jezusa Chrystusa zaczęli głosić wiarę w jego zmartwychwstanie i odkupienie ludzkich grzechów. Utrwalało się wśród nich przekonanie że był on istotą boską, co było sprzeczne z religią judaistyczną, co było głównym powodem oderwania tych religii.
Rozprzestrzenienie się chrześcijaństwa
începe să înveți
Chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się od I wieku n.e. dzięki działalności Apostołów, zwłaszcza św. Pawła. Po legalizacji w 313 r. n.e. i uznaniu za religię państwową w 380 r. n.e. zyskało popularność w Cesarstwie Rzymskim, a potem w Europie i poza nią.
Prześladowania chrześcijan za czasów Nerona - wydarzenie
începe să înveți
W 64 r. n.e. Neron obwinił chrześcijan i spowodowanie pożaru Rzymu.
Przyczyny wzrastającej popularności chrześcijańskiej w państwie rzymskim
începe să înveți
Chrześcijaństwo zyskało popularność w Rzymie dzięki uniwersalnym przesłaniom miłości i nadziei, równości, wspólnocie oraz wsparciu dla biednych i chorych. Po legalizacji w 313 r. n.e. i uznaniu za religię państwową, szybko się rozprzestrzeniło.
Przyczyny niechęci wobec chrześcijan w państwie rzymskim
începe să înveți
Niechęć wobec chrześcijan wynikała z ich odrzucenia tradycyjnych wierzeń i kultu cesarza, co uznawano za zagrożenie dla porządku społecznego. Podejrzewano ich o tajne, nieznane rytuały i oskarżano o sabotowanie tradycyjnych wartości Rzymu.
Poważne represje wobec chrześcijan w drugiej połowie 3. w. n.e. - sposób
începe să înveți
Sam fakt bycia chrześcijaninem wystarczał do kary śmierci. Łagodniejszą formą było odebranie majątku j wysłanie na ciężkie roboty.
Zastosowanie Katakumb w Rzymie
începe să înveți
Były to podziemne cmentarze służące głównie do pochówku chrześcijan.
Jakie wydarzenie zakończyło prześladowania chrześcijan w Rzymie
începe să înveți
Edykt mediolański z 313 r. n.e. - wydany przez Konstantyna I Wielkiego i jego współrządcę cesarza Licyniusza. Edykt wprowadził wolność wyznania, a Konstantyn sprzyjał chrześcijaństwu.
Arianizm - co mówiła ta koncepcja
începe să înveți
Arianizm odrzucał koncepcję Trójcy Świętej i zaprzeczała boskości Jezusa Chrystusa przyjmując że nie jest on odwieczny lecz został stworzony przez Boga w konkretnym czasie. Uznana przez sobory kościelne za Herezję.
Sobór - co to
începe să înveți
zgromadzenie biskupów całego kościoła zwołane by rozstrzygnąć najważniejsze kwestie wiary oraz prawa kościelnego.
Pierwszy sobór powszechny - gdzie i kiedy
începe să înveți
Sobór w Nicei w 325 r. Uczestniczył w nim Konstantyn Wielki.
Uznanie chrześcijaństwa za religię panującą w państwie rzymskim - kiedy, skutki
începe să înveți
Teodozjusz I Wielki w 392 r. uznał chrześcijaństwo za religię panującą, zakazując wyznawania innych kultów. Zwalczał grecko-rzymskie tradycje religijne.
Edykt Karakalii - o co chodziło, kiedy
începe să înveți
Edykt Karakalli z 212 r. n.e. przyznał obywatelstwo rzymskie wszystkim wolnym mieszkańcom imperium, co miało zwiększyć dochody z podatków i zjednoczyć państwo. Był to ważny krok w integracji prowincji z Rzymem.
Prawo publiczne vs prywatne (Rzym)
începe să înveți
Prawo publiczne regulowało działania państwa, a prywatne - relacje między obywatelami.

Trebuie să te autentifici pentru a posta un comentariu.