PRZEMYSŁ

 0    43 cartonașe    weronikaweronia
descarcă mp3 printează joacă Testează-te
 
Întrebare język polski Răspuns język polski
Przenoszenie produkcji z krajów wysoko rozwiniętych w Europie, Ameryce Północnej i Azji do innych krajów azjatyckich, głównie Chin, oraz do Europy Wschodniej. Dotyczy zwłaszcza przemysłu zaawansowanych technologii.
începe să înveți
Relokacja przemysłu
Pozytywne zmiany zachodzące w gospodarce danego obszaru dzięki powstaniu przedsiębiorstwa lub jego rozwojowi. Dotyczą nie tylko innych lokalnych firm, lecz także mieszkańców i lokalnych samorządów.
începe să înveți
Efekty mnożnikowe
Obejmuje m.in. placówki edukacyjne, służbę zdrowia oraz ośrodki sportu i rekreacji.
începe să înveți
Infrastruktura społeczna
Czynniki lokalizacji przemysłu związane z preferencjami inwestorów, którzy podczas podejmowania decyzji o miejscu dla swojej działalności, biorą pod uwagę nie tylko czynniki ekonomiczne, lecz także indywidualne preferencje.
începe să înveți
Czynniki behawioralne lokalizacji przemysłu
Działy przemysłu, w których działalność opiera się na stosunkowo mało zaawansowanym przetwórstwie surowców (np. produkcja artykułów spożywczych, koksu, produktów rafinacji ropy naftowej, metali i metalowych wyrobów gotowych).
începe să înveți
Przemysł tradycyjny
Działy przemysłu wykorzystujące w swojej działalności produkcyjnej najnowsze badania naukowe i osiągnięcia technologiczne.
începe să înveți
Przemysł zaawansowanych technologii (high-tech)
Zmniejszanie się roli przemysłu lub jego zanikanie charakterystyczne dla państw wchodzących w fazę postindustrialną. Skutkuje spadkiem udziału przemysłu w strukturze zatrudnienia, w strukturze PKB oraz w strukturze eksportu.
începe să înveți
Dezindustrializacja
Ponowny wzrost znaczenia sektora przemysłowego. Obserwuje się ją głównie w krajach wysoko rozwiniętych, w których w wyniku dezindustrializacji nastąpiło spowolnienie rozwoju gospodarczego i które uzależniły się od importu produktów przemysłowych.
începe să înveți
Reindustrializacja
Przekazywanie przez przedsiębiorstwa niektórych obszarów działalności (np. księgowości) firmom zewnętrznym.
începe să înveți
Outsourcing
Przenoszenie produkcji lub innych obszarów działalności firmy za granicę.
începe să înveți
Offshoring
Liczba osób aktywnych zawodowo (pracujących i bezrobotnych).
începe să înveți
Zasoby pracy
Kwalifikacje pracowników obejmujące m.in. ich wykształcenie, doświadczenie, kompetencje i innowacyjność.
începe să înveți
Kapitał ludzki
Warunki i motywy, które w pozytywny lub negatywny sposób oddziałują na funkcjonowanie zakładu przemysłowego w danym miejscu. Dzieli się je na czynniki przyrodnicze i czynniki pozaprzyrodnicze.
începe să înveți
Czynniki lokalizacji przemysłu
Dostęp do surowców mineralnych (np. węgla kamiennego), produktów rolnych (np. buraków cukrowych), innych zasobów naturalnych (np. drewna) oraz półproduktów i wyrobów przemysłowych przeznaczonych do dalszej obróbki (np. kauczuku syntetycznego).
începe să înveți
Baza surowcowa
Dostęp do wyspecjalizowanych instytucji prowadzących działalność badawczo-rozwojową służącą opracowywaniu nowych technologii dla przemysłu.
începe să înveți
Zaplecze naukowo-badawcze
Zasoby energii elektrycznej. Dostęp do odpowiedniej bazy energetycznej jest szczególnie istotny dla energochłonnych działów przemysłu, takich jak produkcja metali nieżelaznych czy wyrobów chemicznych.
începe să înveți
Baza energetyczna
Wyposażenie obszaru w sieć komunikacyjną (drogi, linie kolejowe), wodociągową, kanalizacyjną, energetyczną i gazową.
începe să înveți
Infrastruktura techniczna
Zalety lokalizacji zakładu przemysłowego na obszarze zurbanizowanym. Należą do nich m.in. bliskość rynku zbytu, łatwiejszy dostęp do infrastruktury technicznej oraz większe możliwości pozyskania wysoko wykwalifikowanych pracowników.
începe să înveți
Korzyści aglomeracji
Przenoszenie zakładów z terenów zurbanizowanych na obszary wiejskie w celu ograniczenia niekorzyści aglomeracji.
începe să înveți
Deglomeracja przemysłu
Lokalizowanie dużej liczby zakładów przemysłowych na obszarach odznaczających się korzystnymi warunkami do rozwoju tego sektora gospodarki. Ten proces przebiega obecnie głównie w krajach nowo uprzemysłowionych.
începe să înveți
Koncentracja przemysłu
Elektrownia wodna wykorzystująca moc naturalnie płynącej wody. Takie elektrownie buduje się zazwyczaj na rzekach nizinnych o dużym przepływie lub na rzekach górskich o znacznym spadku. Nie można w nich magazynować wody.
începe să înveți
Elektrownia przepływowa
Elektrownia wodna, w której dzięki gromadzeniu wody w zbiornikach można wytwarzać energię elektryczną w dowolnym czasie. Wyróżnia się elektrownie zbiornikowe oraz elektrownie szczytowo-pompowe.
începe să înveți
Elektrownia zbiornikowa (regulacyjna)
Elektrownia, w której promieniowanie słoneczne jest przetwarzane na energię. W elektrowniach słonecznych - energia elektryczna lub energia cieplna.
începe să înveți
Elektrownia słoneczna
Elektrownia, w której energia wiatru jest przetwarzana w energię elektryczną za pomocą systemu wiatraków-turbin sprzężonych z generatorem elektrycznym.
începe să înveți
Elektrownia wiatrowa
Elektrownia wykorzystująca do produkcji energii ciepło z wnętrza Ziemi w postaci gorącej wody lub pary wodnej. W elektrowniach geotermalnych wytwarza się głównie energię cieplną.
începe să înveți
Elektrownia geotermalna (geotermiczna)
Materia organiczna, która ulega rozkładowi i z której można wytwarzać energię.
începe să înveți
Biomasa
Elektrownia, w której produkcja energii odbywa się z wykorzystaniem reakcji rozszczepiania jąder atomów pierwiastków promieniotwórczych, np. uranu i toru.
începe să înveți
Elektrownia jądrowa
Stan gospodarki umożliwiający pokrycie bieżącego i przyszłego zapotrzebowania odbiorców na paliwa i energię w technicznie i ekonomicznie uzasadniony sposób, przy zachowaniu wymagań ochrony środowiska.
începe să înveți
Bezpieczeństwo energetyczne
Miara bezpieczeństwa energetycznego. Pokazuje, w jakim stopniu potrzeby energetyczne danego kraju są uzależnione od importu energii.
începe să înveți
Wskaźnik zależności energetycznej
Dział gospodarki zajmujący się budową, remontowaniem, konserwacją i rozbiórką obiektów budowlanych.
începe să înveți
Budownictwo
Okręg przemysłowy, który powstał dzięki dużym zasobom siły roboczej, rozwiniętemu zapleczu naukowo-badawczemu oraz chłonnemu rynkowi zbytu wielkiego miasta.
începe să înveți
Okręg wielkomiejski
Okręg przemysłowy, którego powstanie i rozwój wiążą się ściśle z położeniem sprzyjającym transportowi surowców i towarów. Okręgi transportowe obejmują np. miasta portowe.
începe să înveți
Okręg transportowy
Kompleks laboratoriów założony z inicjatywy wyższej uczelni i funkcjonujący w jej otoczeniu. W parku naukowym opracowuje się projekty, które następnie są wdrażane przez inne firmy.
începe să înveți
Park naukowy
Strefa koncentracji przemysłu zaawansowanych technologii i jednostek naukowo-badawczych.
începe să înveți
Park technologiczny
Okręg przemysłowy, w którym zakłady produkcyjne we współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi i uczelniami wytwarzają wysoko zaawansowane technologicznie produkty.
începe să înveți
Technopolia
Grupa przedsiębiorstw działających w tej samej branży lub w pokrewnych branżach. Zakłady przemysłowe należące do klastra są nastawione na innowacyjność oraz rozwój gospodarki opartej na wiedzy.
începe să înveți
Klaster
Zestawienie udziału poszczególnych źródeł energii pierwotnej w ogólnej produkcji energii wtórnej.
începe să înveți
Bilans energetyczny
Źródła energii, które mogą być wykorzystywane w nieograniczonych ilościach, ponieważ nie ulegają wyczerpaniu. Należą do nich m.in. woda płynącą w rzekach, promieniowanie słoneczne, wiatr i ciepło z wnętrza Ziemi.
începe să înveți
Odnawialne źródła energii (OZE)
Źródła energii, które nie ulegają odtworzeniu w krótkim czasie. Należą do nich m.in. węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny i pierwiastki promieniotwórcze (np. uran).
începe să înveți
Nieodnawialne źródła energii
Elektrownia wykorzystująca do produkcji energii naturalną siłę przepływu lub spadku wody.
începe să înveți
Elektrownia wodna (hydroelektrownia)
Miejscowość, w której znajdują się liczne zakłady produkcyjne i w której przemysł odgrywa istotną rolę w gospodarce.
începe să înveți
Ośrodek przemysłowy
Okręg przemysłowy Pokaż odpowiedź Obszar, na którym koncentrują się ośrodki przemysłowe. W okręgach przemysłowych funkcjonują zakłady należące do różnych działów przemysłu, ale powiązane ze sobą technicznie, produkcyjnie oraz ekonomicznie.
începe să înveți
Okręg przemysłowy
Okręg przemysłowy, który powstał w związku z eksploatacją złóż surowców mineralnych oraz ich wstępnym przetwarzaniem.
începe să înveți
Okręg surowcowy

Trebuie să te autentifici pentru a posta un comentariu.