R IV

 0    19 cartonașe    prawoznawstwo02
descarcă mp3 printează joacă Testează-te
 
Întrebare język polski Răspuns język polski
Konstytucja
începe să înveți
akt normatywny o najwyższej mocy prawnej i szczególnym zakresie regulacji, uchwalany i zmieniany w specjalnej procedurze, zazwyczaj noszący specjalną nazwę.
zgodność proceduralna
începe să înveți
akt normatywny może stać się elementem systemu, jeżeli został wydany przez upoważniony podmiot i w wyznaczonej procedurze, co określa konstytucja,
zgodność treściowa
începe să înveți
inne akty normatywne nie mogą być niezgodne z treścią norm zawartych w konstytucji.
Ustawa konstytucyjna
începe să înveți
ustawa mająca moc prawną równą konstytucji, która w zasadzie obowiązuje obok konstytucji i normuje jedynie niektóre sprawy należące do tradycyjnie zakresu spraw regulowanych przez konstytucje
Ustawa
începe să înveți
Ustawa în poloneză
akt uchwalany przez parlament w specjalnej procedurze (trybie ustawodawczym), której elementy określa konstytucja, zajmujący pozycję bezpośrednie po konstytucji, mający nieograniczony przedmiotowo zakres normowania
Materia ustawowa
începe să înveți
zakres spraw, które mogą być normowane ustawą, a nie jakimkolwiek innym aktem normatywny. (prawa, wolności i obowiązki obywateli i ich organizacji, kompetencje organów państwa, ciężary nakładane na obywateli np. podatki)
ustawa w sensie formalnym
începe să înveți
akt parlamentu, wydany w procedurze przewidzianej dla ustaw, określany jako ustawa i jak ustawa ogłoszony, który jednak w ogóle nie zawiera norm postępowania, ale poprzez który coś się tworzy, zmienia czy ustala;
ustawa organiczna
începe să înveți
ustawa posiadająca szczególną moc prawną, wyższą niż moc innych ustaw; regulują doniosłe sprawy, dlatego są zmieniane w specjalnej procedurze – przy większym quorum i innej większości głosów niż ustawy zwykłe;
Zasada wyłączności parlamentu
începe să înveți
zasada uchwalania ustaw przez parlament jako organ reprezentujący suwerena, którym współcześnie jest naród.
Władza ustawodawcza
începe să înveți
prawo uchwalania ustaw, przyznane przez konstytucje parlamentowi.
Ustawodawstwo delegowane
începe să înveți
w szczególnych okolicznościach władza ustawodawcza może wydawać akty normatywnym o mocy ustawy, regulujący sprawy, które są zazwyczaj normowane ustawą.
Akty wykonawcze
începe să înveți
"rozporządzenie", "zarządzenie", "uchwała" akty normatywne wydawane przez organy władzy wykonawczej na podstawie upoważnienia udzielonego przez ustawę oraz w celu jej wykonania.
Akty o charakterze umownym
începe să înveți
akty, które powstają w drodze porozumienia stron, którymi są przedstawiciele pracodawców oraz związków zawodowych.
Akty o charakterze umownym c.d
începe să înveți
Normują one warunki, jakim powinna odpowiadać treść stosunku pracy oraz wzajemnie zobowiązania stron układu odnoszące się do jego stosowania.
Statuty
începe să înveți
akty, zazwyczaj normujące organizację i sposób działania określonych instytucji. Mają one charakter ustrojowy w tym sensie, że określają reguły powoływania pewnych organów o charakterze wewnętrznym, ich zadania i sposób funkcjonowania.
Akty normatywne powszechnie obowiązujące
începe să înveți
takie, których normy mogą być adresowane do każdego podmiotu i mogą kształtować ich sytuacje prawne.
rodzaje aktów normatywnych powszechnie obowiązujących
începe să înveți
konstytucja, ustawy, rozporządzenia z mocą ustawy, rozporządzenia, akty prawa miejscowego, tzw. umowne źródła prawa, ratyfikowane umowy międzynarodowe.
Akty normatywne o charakterze wewnętrznym
începe să înveți
akty, które nie są skierowane do obywateli, ich organizacji czy osób prawnych; ich adresatami są wyłącznie jednostki organizacyjnie podporządkowane podmiotowi wydającemu akt. Są to: uchwały i zarządzenia.
Więź hierarchiczna
începe să înveți
pozwala na uporządkowanie aktów normatywnych, począwszy od stojących najwyżej w hierarchii do aktów, które zajmują w tej strukturze pozycję najniższą.

Trebuie să te autentifici pentru a posta un comentariu.